• امروز : پنج شنبه - ۲۸ تیر - ۱۴۰۳
2
در نمایشگاه صنعت مواد دارویی مطرح شد؛

وضعیت صنعت مواد دارویی در ایران / ماجرای مافیای دارو

  • کد خبر : 135699
  • ۱۴ تیر ۱۴۰۳ - ۱۹:۳۱
وضعیت صنعت مواد دارویی در ایران / ماجرای مافیای دارو
ششمین نمایشگاه بین‌المللی مواد دارویی، شیمیایی و بسته‌بندی دارویی، از روز پنج‌شنبه با حضور مقامات و مدیران دولتی و فعالان صنعت داروسازی، در شهرآفتاب شروع به کار کرد.

به گزارش تجارت آوا، در ابتدای این مراسم فرامرز اختراعی رئیس هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، گفت: ایران در صنعت داروسازی مورد وثوق کشورهای منطقه و آفریقا قرار دارد و خیلی از کشورها برای خرید دانش فنی تولید مواد موثره دارویی سراغ ایران آمده اند و تاکنون ۱۶ قرارداد آماده همکاری شده است.

وی افزود: این افتخار بزرگ در شرایط تحریم‌ها به دست آمده و باعث شده کشورمان به خود ببالد.

اختراعی با اشاره به جایگاه صنعت مواد دارویی در تولید محصول نهایی، تاکید کرد: بعد از دوران کرونا، مقوله تولید مواد موثره دارویی مورد توجه دنیا قرار گرفته و در ایران بیش از ۷۰ درصد مواد دارویی در داخل تولید می‌شود.

وی افزود: دستاورد تولید مواد موثره بسیار با ارزش است و باید به آن افتخار کرد.

در ادامه، عباس تقدسی نژاد مدیرعامل نمایشگاه شهرآفتاب، با عنوان این مطلب که افتخار می‌کنیم برای اولین بار در فضایی به مساحت ۲۵ هزار مترمربع در خدمت فعالان صنعت داروسازی کشور هستیم، گفت: شهرآفتاب طی دو سال گذشته توانسته به شرایطی برسد که فضای خالی برای برپایی نمایشگاه نداشته باشد و این باعث افتخار است که همگان متوجه جایگاه شهرآفتاب در برگزاری نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی شده اند.

وی افزود: در حوزه دارو به سمت استقلال در تولید می‌رویم، به طوری که در سال گذشته صادرات به رشد ۲ برابری رسیده است.

تقدسی نژاد ادامه داد: ما امیدواریم یک مرکز تجارت دائمی را برای صنعت داروسازی داشته باشیم و تلاش می‌کنیم شهرآفتاب به مرکز تبادلات تجاری و منطقه آزاد تبدیل شود.

وی افزود: مصرف دارو با توجه به افزایش هرم سنی کشور، نشان می‌دهد که صنعت داروسازی نیازمند حمایت بیشتری است.

بنابراین گزارش، محمدمهدی برادران معاون وزیر صمت، با عنوان این مطلب که زحمات صنعت مواد دارویی در کشور قابل چشم پوشی نیست، گفت: توجه برگزار کنندگان نمایشگاه برای برپایی کارگاه‌های آموزشی هم‌زمان با نمایشگاه، قابل توجه است؛ به طوری که ۱۱۲ دوره آموزشی را در فارمکس شاهد هستیم.

وی افزود: این نمایشگاه‌ها بیش از غرفه، نیاز به هم اندیشی دارد که این ضعف را فارمکس اصلاح کرده است.

برادران ادامه داد: نگاه به صنعت دارو، نگاه سیاسی نیست و در بدنه مدیران اجرایی، نگاه محدودسازی صادرات را شاهد هستیم؛ گرچه صادرات در دو سال اخیر ۸۰ درصد رشد داشته است، اما می‌توانیم جهش‌های بیشتری داشته باشیم.

وی افزود: اگر فقط به ۱۴ میلیارد دلار بازار جهانی استامینوفن توجه می‌کردیم، باید سهم خودمان را به دست می‌آوردیم.

برادران گفت: زنجیره تولید مواد اولیه دارویی باید کامل شود و شرکت پتروشیمی برای اولین بار در سال گذشته به این موضوع ورود کرد و توانستیم حضور شرکت‌های پتروشیمی را در فارمکس شاهد باشیم.

وی با انتقاد از اینکه یک رویکرد فقط به نیاز داخلی و واردات توجه دارد، در حالی که یک رویکرد به بازار جهانی نگاه می‌کند، ادامه داد: ما به دنبال کاهش ارزبری دارو هستیم.

برادران به موضوع مافیای دارو اشاره کرد و گفت: یک نگاه منکر مافیای دارو می‌شود که این طور نیست و رئیس جمهور شهید نیز به مقوله مافیای تجهیزات پزشکی و دارو توجه داشت.

وی افزود: هنوز پرونده‌های مفتوح در صنعت داروسازی را داریم و نمی‌توانیم منکر مافیا باشیم.

در ادامه این مراسم، سیدحیدر محمدی رئیس سازمان غذا و دارو، برای دقایق کوتاهی سخنرانی کرد.

وی با بیان این مطلب که شرایط خوبی در تولید مواد اولیه دارو داریم و در صادرات دارو نیز وضعیت خوبی داریم، گفت: بازار دارویی کشور در سه ماه گذشته حدود ۴۵ هزار میلیارد تومان گردش مالی داشته که ۹۸ درصد آن مربوط به تولید داخل بوده است.

محمدی افزود: عمده مشکلات ما در حوزه ارزی و نقدینگی است و یکی دیگر از مشکلات ما عدم بازگشت سرمایه به ویژه در مراکز درمانی دولتی است‌.

وی افزود: از سازمان تأمین اجتماعی مطالبه می‌کنیم که بدهی خود به شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی را پرداخت کند.

محمدی با عنوان این مطلب که امسال ۱۵ هزار میلیارد از سهم دارویار را گرفته ایم که شاید عدد قابل توجهی نباشد، گفت: وضعیت تخصیص به داروسازان نسبت به سال گذشته بهتر شده است.

وی افزود: موضوع دیگر، تسهیل امور مرتبط با شرکت‌های تولید کننده بوده است که خیلی کار سختی است. بایستی بپذیریم سیستم دولتی باید کوچک شود و وظایف غیرحاکمیتی خودمان را برون سپاری کنیم.

محمدی گفت: آمارنامه مواد اولیه دارویی نیز کلید خورده است و به زودی لیست جدید محدودیت در واردات مواد اولیه دارویی از سوی اداره کل دارو ابلاغ خواهد شد که شامل ۲۷۰ قلم مواد اولیه دارویی است.

http://tejaratava.ir/?p=135699

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.