• امروز : شنبه - ۱۳ آذر - ۱۴۰۰
1

بیش از چهل و یک هزار نفر از خدمات درمان اعتیاد استفاده کردند

  • کد خبر : 37419
  • ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۲
بیش از چهل و یک هزار نفر از خدمات درمان اعتیاد استفاده کردند
معاون دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت با اشاره به بیمه درمان اعتیاد خبر داد: «اعتبار برنامه بابت ارائه خدمات درمان و کاهش آسیب معتادان ذیل ردیف بودجه سازمان بیمه سلامت در سال گذشته معادل بیست و پنج و نیم میلیارد تومان بود و این عدد در سال ۱۴۰۰ به ۳۹ میلیارد تومان رسید و در این رابطه در شش ماه ابتدای سال 1400 حدود 17 میلیارد تومان هزینه بابت ارائه خدمات درمان اعتیاد در بخش سرپایی به 41 هزار نفر از بیمه شدگان در سامانه های سازمان ثبت گردیده است.

به گزارش پایگاه خبری بیمه سلامت و به نقل از ادنا دکتر مهرداد الهامی بیان داشت: در ۶ ماه ابتدایی سال، بالغ بر ۱۸۰ هزار خدمت سرپایی درمان اعتیاد بصورت بیمه ای ارائه شده است؛ به عبارت دیگر هر مراجعه کننده واجد شرایط دریافت خدمات بطور متوسط حدود ۴ الی ۵ خدمت دریافت نموده است. سازمان بیمه سلامت این خدمات را برای کلیه افراد دارای بیمه پایه، اعم ازبیمه شدگان سازمان بیمه سلامت و یا سایر سازمانهای بیمه گر پایه، پوشش می دهد.

الهامی همچنین درباره تعداد مراکز سرپایی درمان اعتیاد دارای قرار داد با بیمه سلامت توضیح داد: هم اکنون حدود۴۷۰ مرکز درمان اعتیاد با سازمان بیمه سلامت در بخش های خصوصی و دولتی،  طرف قرارداد می باشند.

او با اشاره به تاریخچه پوشش بیمه خدمات درمان اعتیاد از سوی سازمان بیمه سلامت گفت: «از چندین سال پیش پوشش خدمات سرپایی درمان اعتیاد از سوی سازمان بیمه سلامت برقرار گردیده است البته به استثنای سال ۱۳۹۸ که اعتبارات مربوطه برای سازمان لحاظ نگردید، لیکن از سال ۹۹ مجددا این پوشش برقرار شده است که کماکان نیز ادامه دارد.

معاون دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت درباره موانع برخی از مراکز خصوصی در عقد قرارداد بیمه افزود:«سازمان بیمه سلامت با هماهنگی کمیته‌های نظارت استانی و در سقف اعتبارات ابلاغی نسبت به انعقاد قرارداد با مراکز ارائه دهنده در بخش های دولتی  و خصوصی اقدام می‌کنند و در این رابطه عواملی نظیر میزان نیاز، تعداد مراکز داوطلب و همچنین پراکندگی جغرافیایی مراکز متقاضی تاثیرگذار می باشد. اگر نتیجه درخواست عقد قرار داد اعلام نشده باشد، این مراکز می‌توانند از طریق ادارات کل استانی بیمه سلامت یا کمیته های نظارت استانی موارد را پیگیری نمایند.

او در پاسخ به اینکه چر اولویت عقد قرارداد با مراکز دولتی بوده پاسخ داد: «ادارات کل بیمه سلامت استان‌ها عمدتا برای عقد قرارداد سیاست‌های انقباضی نداشته‌اند اما از آنجایی که بیمه شدگان در مراکز دولتی با تعرفه پایینتری خدمات مورد نیاز را دریافت می نمایند لذا، در شرایط مساوی اولویت عقد قرارداد با این مراکز می باشد  ولی با این حال عقد قرارداد با مراکز خصوصی هم منعی ندارد و در حال حاضر تعداد مراکز خصوصی طرف قرارداد در درمان اعتیاد حدودا دو برابر مراکز دولتی است.

الهامی در ادامه با اشاره به اینکه برابر ضوابط ابلاغی، سازمان بیمه سلامت، درمان سرپایی اعتیاد را پوشش می‌دهد، توضیح داد:«این پوشش شامل ۹ کد خدمتی و داروهای مرتبط به آن کدها می باشد که شامل درمان نگهدارنده با متادون، درمان نگهدارنده با تنتور اوپیوم با و بدون روان‌درمانی، درمان نگهدارنده با بوپرنورفین، سم زدایی با بوپرنورفین، سم زدایی با کلونیدین، درمان نگهدارنده با نالتروکسون، مداخلات روانشناختی فردی و گروهی می‌ باشد. او در پاسخ به اینکه هزینه هر دوره از این خدمات تا چند بار پرداخت خواهد شد گفت: «دوره درمان برخی از این کدها یک ماهه، و برخی دیگر کمتر از یک ماه است  و نوع و دفعات تکرار آن بر اساس تجویز پزشک معالج و در چارچوب استانداردهای درمان تعیین میگردد.» او همچنین تاکید کرد که به استثنای درمان نگهدارنده با متادون که تعرفه آن با احتساب هزینه دارو تعیین شده است، در سایر خدمات هزینه دارو بصورت جداگانه محاسبه و مشمول پرداخت بیمه ای می باشد. به گفته معاون دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت، سهم پرداختی سازمان به استناد مصوبات هیات محترم وزیران، معادل۷۰ درصد از تعرفه بخش دولتی است. او در پایان در خصوص روند پرداخت مطالبات مراکز افزود: « اسنادی که در سامانه ثبت می شوند، پس از طی فرایند رسیدگی توسط ادارات کل، جهت پرداخت  به امور مالی ارسال می گردند و با عنایت به تامین اعتبار لازم، دلیلی برای تاخیر در پرداخت وجود ندارد.

http://tejaratava.ir/?p=37419

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.