• امروز : شنبه - ۳۰ تیر - ۱۴۰۳
2

خودکفایی آلومینیوم المهدی در تأمین برق

  • کد خبر : 136362
  • ۱۹ تیر ۱۴۰۳ - ۱۴:۳۸
خودکفایی آلومینیوم المهدی در تأمین برق
مدیرعامل آلومینیوم المهدی گفت: فاز اول نیروگاه اختصاصی ما با ظرفیت ۱۸۳ مگاوات در سال گذشته در سفر دور دوم رئیس جمهور شهید افتتاح شد و با راه اندازی سایر فازهای این نیروگاه، نیاز این مجموعه به تامین برق به صورت کامل برطرف می‌شود.

 حمید رجب‌پور، در مراسم آغاز فاز اجرایی و تکمیل پروژه احداث، تجهیز و راه‌اندازی کمپرسورخانه شماره ۲ و افتتاح انبار ۸۰ هزار تنی ذخیره پودر آلومینا در شرکت آلومینیوم المهدی، با بیان اینکه این مجموعه وظیفه‌ی تولید شمس با ارزش آلومینیوم را برعهده دارد، اظهار کرد: با افزایش ظرفیت تولید این محصول، المهدی می‌تواند موجب ارزآوری و اشتغال‌زایی بیشتر برای استان و کشور شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ظرفیت تولید این شرکت برای سال جاری به میزان ۱۷۰ هزار تن برنامه‌ریزی شده است و با اقدامات در حال انجام، این رقم افزایش خواهد داشت، گفت: انبار ۸۰ هزار تنی ذخیره پودر آلومینای افتتاح شده که این انبار نقش بسزایی در جلوگیری از هدر رفت پودر آلومینا دارد و این سالن نگهداری پودر با سرمایه‌گذاری ۲۵۰ میلیارد تومانی در مدت زمان یک سال ساخته شده است.

رجب‌پور با بیان اینکه تولید هوای فشرده برای تولید آلومینیوم یکی از شروط اساسی بوده و این واحد تولیدی سالیان سال با مشکل تامین هوای فشرده روبه‌رو بوده است، اظهار کرد: با برنامه‌ریزی و تأمین سرمایه برای این پروژه موفق شدیم فاز اجرایی و تکمیل پروژه احداث، تجهیز و راه اندازی کمپرسورخانه شماره ۲ این شرکت را آغاز کنیم.

وی با تاکید بر اینکه هدف از اجرای این پروژه افزایش ظرفیت تولید هوای فشرده به میزان ۳۰ هزار متر مکعب در ساعت است و این پروژه با سرمایه‌گذاری دو میلیون دلار ارزی و ۳۵۰ میلیارد تومانی ریالی تا پایان سال‌جاری به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: برای تامین کمپرسورها قرار داد آن منعقد شده و تا چند ماه آینده وارد سایت می‌شود و سایر اقلام مورد نیاز شامل تابلوهای برق، ترانس‌ها در داخل کشور در حال تامین است.

مدیرعامل آلومینیوم المهدی افزود: با توجه به برخی محدودیت‌ها در شبکه برق استان و نیاز مبرم صنعت آلومینیوم به تامین برق پایدار به خصوص در فصل تابستان، از این رو این شرکت با سرمایه گذاری ۲۳۵ میلیون یورویی در مرداد ماه ۱۴۰۱ به منظور افزایش اطمینان از تامین برق پایدار و جلوگیری ازضررهای متعدد ناشی از قطع برق، نیروگاه اختصاصی سیکل ترکیبی ۵۴۶ مگاواتی را در زمینی به مساحت ۱۷ هکتار در محوطه المهدی برنامه ریزی و اجرا کرد که فاز اول این نیروگاه با ظرفیت ۱۸۳ مگاوات با حضور وزیر  صمت در بهمن ماه سال گذشته در سفر دور دوم رئیس جمهور شهید افتتاح شد.

به گفته وی با راه اندازی سایر فازهای این نیروگاه، نیاز این مجموعه به تامین برق به صورت کامل برطرف می‌شود و حتی مازاد تولید برق هم خواهیم داشت که به شبکه توزیع سراسری بر خواهد گشت و این امر اقدام بزرگی در جهت توسعه این صنعت خواهد بود.

المهدی مسئله برق را در مجموعه خود حل کرد

در ادامه این مراسم، مهدی دوستی – استاندار هرمزگان، نیز با بیان اینکه مجموعه المهدی جزو مجموعه‌هایی است که شاهد رشد تولید در آن بوده‌ایم و توانسته است مسئله برق را در مجموعه خود حل کند، افزود: تولیدات صنعتی استان ۱۰ میلیون تن رشد داشته است چنانچه در ابتدای دولت کل تولیدات صنعتی هرمزگان ۶ میلیون تن بوده در پایان ۱۴۰۲ به ۱۶ میلیون تن رسیده است و در زنجیره معدن نیز ۱۱ میلیون تن افزایش داشته ایم که اتفاق بزرگی است.

وی با بیان اینکه مجموع صادرات استان هرمزگان در ابتدای دولت یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بوده است که بخشی از آن مربوط بنزین بود؛ گفت: طی سال‌های گذشته بنزین از سبد محصولات صادراتی استان حذف شده که با این وجود در پایان سال ۱۴۰۲ صادرات ما بیش از سه میلیارد رسیده است که رشد ۱۰۵ درصدی را نشان می‌دهد.

دوستی با بیان اینکه مجموع سرمایه‌گذاری‌های استان روی کاغذ ۷۵۱ هزار میلیارد تومان است که تمام مجوزها برای آن صادر شده و عمدتا پیشرفت آن‌ها زیر ۵ درصد است اما ۳۵۳ هزار میلیارد تومان پروژه سرمایه‌گذاری آغاز شده با پیشرفت فیزیکی بیش از پنج درصد داریم، افزود: ضمن اینکه طی دولت سیزدهم ۱۰۲ هزار میلیارد تومان پروژه‌ سرمایه‌گذاری به بهره‌برداری رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه کماکان سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه‌گذار راهبرد اصلی دولت در استان است، گفت: یکی از موضوعات استان ایجاد توسعه در صنعت فولاد است که برای حل محدویت‌های حوزه سنگ آهن مگنتیت، بروی زنجیره هماتیت تمرکز کرده‌ایم و امروز به بیش از ۸۰۰ میلیون تن ذخایر سنگ آهن هماتیت رسیده‌ایم که می‌تواند چالش تأمین سنگ آهن را به حداقل برساند.

استاندار هرمزگان با بیان اینکه با تلاش‌های انجام شده تا سال ۱۴۰۴ مجموع تولیدات استان هرمزگان بر پایه سنگ آهن هماتیت از ۱.۵ میلیون تن به ۳.۵ میلیون تن خواهد رسید، گفت: ضمن اینکه بهره‌برداری از نیروگاه اتمی ۵ هزار مگاواتی سیریک چالش صنعت استان در حوزه تأمین انرژی را مرتفع خواهد کرد.

دوستی با اشاره آغاز اکتشافات معدنی در پهنه‌های امید بخش استان از کشف ذخایر جدید سنگ آهن مگنتیت نیز خبر داد و گفت: خروج مواد معدنی کشف شده در هرمزگان از استان ممنوع شده است چرا که معتقدیم برای اینکه اشتغال و ارزش افزوده محصولات اکتشافی به استان برسد باید فرآوری محصولات در استان انجام شود.

http://tejaratava.ir/?p=136362

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.