• امروز : چهارشنبه - ۳ مرداد - ۱۴۰۳
3

گسترش قرض الحسنه موجب دستیابی نظام بانکی به سرمایه های اجتماعی خواهدشد

  • کد خبر : 102509
  • ۱۹ مهر ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۶
گسترش قرض الحسنه موجب دستیابی نظام بانکی به سرمایه های اجتماعی خواهدشد

مدیر عامل بانک توسعه تعاون اعلام داشت گسترش قرض الحسنه موجب دستیابی نظام بانکی به سرمایه های اجتماعی خواهدشد.

محمد شیخ حسینی مدیر عامل بانک توسعه تعاون در همایش بانکداری قرض الحسنه در دانشگاه امام صادق (علیه السلام) اظهار داشت: پیروزی جبهه مقاومت در سرزمین های اشغالی، اتفاقی بسیار مبارک است و آزادی فلسطین همانند بسیاری از وعده ها و سنت های الهی محقق می گردد.
شیخ حسینی گفت: قرض الحسنه از مهمترین اجزای بانکداری اسلامی است، کمترین میزان معوقات در تسهیلات خرد و قرض الحسنه است.
این مقام بانکی خاطر نشان کرد: بانک توسعه تعاون در اجرای بسیاری از تکالیف مبتنی بر قرض الحسنه و اشتغال زایی اهتمام لازم را داشته است و پرداخت قرض الحسنه ازدواج جوانان طی شش ماه ابتدایی سال جاری ۱۶۰ درصد تحقق داشته است.
شیخ حسینی توضیح داد: در حالی که طی نیمه ابتدایی سال ۱۴۰۲ تکلیف بانک توسعه تعاون پرداخت ۱۰ هزار میلیارد ریال قرض الحسنه ازدواج جوانان بوده است بیش از ۱۶ هزار میلیارد ریال در این بخش پرداخت گردیده است.
وی افزود: فعالیت های خیریه و سنت قرض الحسنه از دیرباز در میان مردم رواج داشته است و مردم در مواقع گرفتاری و نیاز از طریق قرض الحسنه و سایر راهکارها به یکدیگر کمک می کنند.
شیخ حسینی تاکید کرد: قرض الحسنه همانند بسیاری از سنت های نیکو و خیر در میان مردم رایج بوده است و کماکان نیز مردم به بسیاری از سنت ها و فرهنگ ها پایبند هستند.
وی افزود: اقبال مردم به سنت قرض الحسنه بسیار زیاد است و صندوق های قرض الحسنه خانگی به طور گسترده ای در میان خانواده ها رایج است ، رسمیت بخشیدن بیش از حد به قرض الحسنه نباید موجب سختگیری و پیچیدگی این سنت باشد، بلکه با تسهیل شرایط و سادگی می توان گامهای اثرگذاری در بسط و گسترش این عقد برداشت.
این مقام بانکی توصیه کرد: راه اندازی پلتفرم مبتنی بر بانکداری دیجیتال و بانکداری الکترونیک می تواند ابزاری مناسب برای گسترش وام قرض الحسنه در میان اقشار جامعه باشد.
صاحب نظر مسائل بانکی بیان داشت: تورم به عنوان ام الفساد اقتصاد مطرح است و همان گونه که بر تمامی ارکان اقتصاد تاثیر منفی دارد بر قرض الحسنه نیز ممکن است تاثیرات منفی داشته باشد، با این حال عموم مردم مبتنی بر آیه قرآن و وعده های الهی به این عقد با برکت اهتمام دارند .
در این رویداد که به منظور گرامیداشت زنده یاد حاج محمد رضا اعتمادیان از یاران امام و رهبری و از بنیانگذاران صندوق های قرض الحسنه در میان اصناف و بازاریان و با حضور محمد حسن ابوترابی فرد امام جمعه تهران و رییس هیات مدیره سازمان اقتصاد اسلامی ایران ، محمد جعفر ایرانی عضو هیات مدیره بانک توسعه تعاون و تعدادی از مدیران و فعالان صندوق های قرض الحسنه همراه بود، آیت الله غلامرضا مصباحی مقدم عضو مجلس خبرگان و رییس شورای فقهی بانک مرکزی ، امیر منصور برقعی رییس بنیاد علوی و سید سعید شمسی نژاد مدیر عامل بانک‏ قرض الحسنه مهر ایران نیز مطالب مهمی را مطرح نمودند.

http://tejaratava.ir/?p=102509

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.