• امروز : پنج شنبه - ۱۴ مهر - ۱۴۰۱
1
وزیر صمت در حاشیه سفر به قم:

وضعیت اقتصاد رو به رشد است/ واردات بیش از ۷۰ هزار خودرو به کشور در آینده

  • کد خبر : 62596
  • ۱۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۹
وضعیت اقتصاد رو به رشد است/ واردات بیش از ۷۰ هزار خودرو به کشور در آینده
وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان سفر یک روزه به قم و دیدار با مراجع عظام گفت: خوشبختانه وضعیت اقتصاد رو به رشد است.

به گزارش تجارت آوا به نقل از شاتا، سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: مسائلی را در کشور در حوزه بیکاری، تورم، مسکن و معیشت داریم و وقتی میگویم خبرهای خوبی در پیش است به این معناست که حرکت و جهت گیری های مثبت و قابل توجهی در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به اینکه تولید یکی از محورها و شاخص های رشد اقتصادی و نبض اقتصاد کشور محسوب میشود افزود: تولید امسال نسبت به سال قبل روند رو به رشدی داشته و ما در اکثر محصولات شاهد رشد تولید هستیم.
فاطمی امین گفت: به عنوان مثال در فولاد ۵ درصد، در آلومینیوم ۱۵ درصد، و همچنین در لوازم خانگی افزایش تولید داشته ایم، اما در برخی محصولات مثل روغن خوراکی با توجه به اصلاح قیمت ها کاهش تولید داشته ایم و از طرفی دیگر قاچاق انجام نمی شود.
وی افزود: در خصوص صادرات هم اتفاقات خوبی افتاده است و در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبلی حدود ۴۰ درصد رشد صادرات داشته ایم و عدد آن به بیش ۴۸ میلیارد دلار رسید که این عدد در سال ۹۹ حدود ۳۵میلیارد دلار بود.
وزیر صمت با اشاره به افزایش ۱۰۰ درصدی صادات به کشورهای افریقایی و ۳۵ درصدی به روسیه گفت: این نشان دهنده آن است که درهای تجارت خارجی به روی ایران باز است و تلاش میکنیم تا دو سال آینده وابستگی به نفت برای تامین مایحتاج کشور در حوزه تجارت خارجی قطع شود.
وی افزود:همچنین امیدواریم با افزایش درآمدهای مالیاتی وابستگی به نفت را کمتر کنیم.
فاطمی امین در خصوص خبرهای خودرویی نیز گفت: آمارهای تولید قابل توجه است و امار تولید خودرو در پنج ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته ۳۰۰ درصد رشد داشته ایم و در تولید اتوبوس، مینی بوس، کامیون، و کامیونت رشد بالای ۱۲۰ درصد داشته ایم که این گویای حرکت رو به جلو در این صنعت است.
وی گفت: به دلیل آنکه چندین سال تولید خودرو پایین بوده و عرضه و تقاضا نامتوازن بود برای برطرف شدن این عدم توازن باید عرضه افزایش یابد.
وزیر صمت در پایان با اشاره به آیین نامه واردات خودرو گفت: برآورد ما این است که حداقل ۶۰ تا۷۰ هزار خودرو وارد کشور خواهد شد.

http://tejaratava.ir/?p=62596

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.